Noc s Andersenem 2015

Spaní a čtení ve škole, tentokrát s J. Drdou

Noc s Andersenem 2015

Kdo v podvečer 27. března procházel okolím školy v Mutějovicích (a není rodičem některého zdejšího žáka), musel být značně překvapen. Spousta aut, množství dospělých i dětí s batohy, taškami a různými ranci. Úderem 18. hodiny se všichni začali hrnout do školní budovy. Proč? Vysvětlení je prosté. V 18 hodin oficiálně začínala Noc s Andersenem – v naší škole již počtvrté.

Když dvě dětské knihovnice uspořádaly na přelomu 31. března a 1. dubna 2 000 v Uherském Hradišti první Noc s Andersenem, zúčastnilo se 25 dětí. A určitě nikdo netušil, jak se tato akce rozroste. Oficiálně je to akce na podporu dětského čtenářství, při níž děti nocují v knihovně u příležitosti výročí narození dánského pohádkáře, které připadá na 2. dubna (ten je od roku 1967 i Mezinárodním dnem dětské knihy).

V současnosti se Noc s Andersenem koná v České republice na více než 1 200 místech a účastní se asi 50 000 dětí. Rozšířila se i do Rakouska, Polska, Slovenska, Slovinska a Německa. Účastní se knihovny, školy, školky, domy dětí, různá občanská sdružení…        Témata jednotlivých ročníků vyhlašuje Klub dětských knihoven. Většinou jde o autora nebo ilustrátora knih pro děti, který má v daném roce výročí narození. Letos je 210. výročí narození H. Ch. Andersena a také 100. výročí narození Jana Drdy.

Vraťme se ale do Mutějovic. Rodiče po chvíli školu opustili a zanechali zde téměř 60 dětí. Do školní knihovny by se samozřejmě všichni nevešli. Připravili si noclehy ve svých třídách. Program byl věnován pohádkám Jana Drdy. Po rozlosování do družstev propukly soutěže a aktivity v budově školy – kvízy, obrázkové skládačky, křížovky, vlastní tvorba básniček a pohádek…..           Druhá část byla přímo jako Honzovo putování za princeznou a odehrávala se ve venkovních prostorách kolem školy, kde se na jednotlivých stanovištích plnily další úkoly. Mnozí museli překonat i trochu strachu ze tmy, ale všichni zažili hlavně hodně legrace. Nakonec podle indicií hádali z několika princezen tu pravou. Po návratu do budovy školy mohli spokojení žáci odpočívat nebo jít spát. Většina z nich si ovšem ještě dlouho povídala. Konec konců přespání ve škole je zážitek sám o sobě. A pro ty nejmenší to u některých byla první noc bez rodičů.

V sobotu ráno po nezbytné hygieně a snídani přišlo na řadu vyhlášení výsledků, rozdání drobných dárků a rozloučení. A všichni přítomní už hovořili o příštím roce. A tak nashledanou při Noci s Andersenem 2016.

Závěrem bychom chtěli poděkovat všem dospělým pracovníkům školy i žákům druhého stupně, kteří se na přípravě akce i jejím zdárném průběhu podíleli.

Datum vložení: 8. 4. 2015 0:00
Datum poslední aktualizace: 8. 4. 2015 0:00

Svátek má Soňa

dnes, čtvrtek 28. 3. 2024
pátek 29. 3. zataženo 17/2 °C
sobota 30. 3. polojasno 21/7 °C

28.3.2024 12:03

Březnové slunce má krátké ruce.

Na Zelený čtvrtek hrachy zasívej, na Velký pátek se zemí nehýbej.

Masopust 2017