Exkurze v plzeňské Techmánii

15. 5. 2014

Techmánia Plzeň

Ve čtvrtek 15. 5. 2014 se zúčastnili žáci 6. – 9. Ročníku exkurze v Techmánii v Plzni. Techmánia byla delší dobu v rekonstrukci, takže se už všichni těšili, co pěkného tam uvidí.

Nejprve jsme navštívili film v Planetáriu s názvem Země, Měsíc a Slunce  + Jarní obloha nad Plzní. Po shlédnutí filmu jsme spěchali do vedlejší budovy Techmánie, kde právě začínala show s Van de Graafovým generátorem. Na vlastní kůži se někteří přesvědčili, že po nabití statickou elektřinou jim vstávají vlasy na hlavě.  Po ukázce generátoru jsme začali prohlížet okolí a zjistili, že se zde nachází pokusy z fyziky, biologie a chemie. Kluci se jako první řítili k dráze, po které se mohli projíždět na dvoukolovém vozítku zvaném segway. My ostatní jsme si prohlédli expozici Vodní svět -  jeden kanál představoval řeku přírodní a druhý regulovanou. Viděli jsme vznik podzemních vod a  cestu, kterou voda urazí od svého průniku na povrch před vyústěním do moře. S loďkami jsme projížděli meandry, vodní mlýn a zdymadla.

Než jsme se stačili přesunout k dalším exponátům, nalákalo nás hlášení na další show, tentokráte s tekutým dusíkem. Žáci viděli, jak pomocí dusíku můžeme rozbít gumu nebo karafiát kladívkem, změnit rajčata na sklo, vyrobit hustou mlhu, vybouchnout PET lahev.

Dále jsme si prohlédli expozici Člověk a zvíře, kde jsme naše tělo a smysly porovnávali s ostatními živočichy. Pokoušeli jsme se např. předhonit slepici, dohonit antilopu, orientovat se jako netopýr ve tmě, změřili jsme svoji hlasitost, sílu ruky…. Také pokusy z fyziky byly moc zajímavé, hlavně optika se nám líbila.

Před návratem domů jsme se ještě vrátili do budovy Planetária, kde jsme si prohlédli gyroskop, vyzkoušeli jsme si skafandr, zvážili se na Měsíci, Zemi i ostatních planetách, viděli vnitřek sopky a Slunce, vytvořili tornádo…..Ale co bylo nejlepší? Science On a Sphere , což je asi dvoumetrový globus, který se vznáší v prostoru a my jsme ho mohli dotykem ovládat, měnit, pozorovat bouřící tornáda, stopovat zemětřesení.

Fotky ve fotogalerii..........odkaz zde

Datum vložení: 25. 5. 2014 0:00
Datum poslední aktualizace: 25. 5. 2014 0:00

Svátek má Taťána

dnes, pátek 29. 3. 2024
zataženo 16 °C 3 °C
sobota 30. 3. skoro jasno 20/7 °C
pondělí 1. 4. slabý déšť 12/6 °C

29.3.2024 14:03

Jak prší v březnu, tak také v červnu.

Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý.

Minigolf - školní družina