Exkurze do sklárny Nižbor

zúčastnili se žáci 7. a 8. ročníku

Exkurze do sklárny

,,Cestou přírodovědných a technických oborů napříč Středočeským krajem“ – to je poměrně složitý a asi i nic moc neříkající název projektu, do kterého se naše škola zapojila. Jde o to prohlédnout si v rámci exkurzí některé podniky v našem kraji a získat tím i informace o možnostech budoucího zaměstnání. My jsme nejdříve uvažovali o Rakoně, neboť je nám nejblíže, pracují v ní někteří rodiče a určitě v ní v budoucnu mohou najít práci i někteří z nás. Toto nevyšlo. Nakonec jsme jeli – žáci 7. a 8. ročníku – 27. 4. 2015 do Nižboru u Berouna a prohlédli si sklárnu firmy Rückl. Byl nám vysvětlen postup výroby skla. Viděli jsme velmi těžkou a náročnou práci sklářů – foukačů. U pecí byl hrozný hukot, obrovské vedro a mistři jakoby lehounce vytvářeli jakési složité vázy, které jejich pomocníci odnášeli kolem nás do chladících zařízení. Dále nás zaujala práce brusičů skla. S přesností na snad desetiny milimetru vytvářeli na skleněných předmětech nádherné složité obrazce. Už se nedivíme, že broušené křišťálové sklo je tak ceněné. Nakonec jsme si mohli prohlédnout v podnikové prodejně ukázky výrobků, o které je zájem v celém světě. I když sklářem se asi nikdo z nás nestane – vypracovat se na mistra v oboru trvá i deset let, práce je velmi těžká a u nás na Rakovnicku není tradiční, exkurze byla docela poučná a líbila se nám.

žáci 7. a 8. ročníku

Fotky ve fotogalerii .........zde

Datum vložení: 6. 5. 2015 0:00
Datum poslední aktualizace: 6. 5. 2015 0:00

Svátek má Marek

dnes, čtvrtek 25. 4. 2024
déšť se sněhem 9 °C -2 °C
pátek 26. 4. oblačno 13/0 °C
sobota 27. 4. skoro jasno 18/3 °C
neděle 28. 4. polojasno 20/5 °C

25.4.2024 22:04

Sníh dubnový hnojí, březnový tráví.

Brambory sázej na svatého Marka - bude jich plná jamka.